ДАРІЯ ЦВЕК

Дарія Цвек народилася 10 жовтня 1909 року і прожила 95 років. Пройшовши через усі нещастя й катаклізми, які випали на долю українців у ХХ столітті, вона не тільки не втратила життєвої енергії й оптимізму, а й щедро ділилася ними з оточуючими. Численні знайомі пані Дарки (вона любила, щоб її називали саме так) згадують, що жінка ніколи не сиділа склавши руки, завжди знаходила, чим себе зайняти.

Певно, активну життєву позицію Дарія успадкувала від батьків. Вони забезпечили дітям гарну освіту, а особливу увагу приділяли вихованню доньок: їх вчили правильно вести домашнє господарство, куховарити, приймати гостей, при цьому дотримуючись звичаїв. Тож мала Дарка ще у четвертому класі почала вести зошит, до якого записувала почуті рецепти – „від мами, бабусі, тітки”.

Мати Дарії Цвек довгий час була головою Спілки українок, і намагалася виховати дітей соціально активними та всебічно розвиненими. В результаті у доньки з’вилося захоплення, яке вона перенесла крізь усе життя – гра на флейті. „Я була непоганою флейтисткою, – розповідала знаменита кулінарка у одному з численних інтерв’ю, – Ще в Коломиї, де вчилася у вузі, грала у симфонічних оркестрах. Колись це був достатньо рідкісний інструмент, і мене всюди запрошували. Я завжди виділяла і виділяю жінок, у яких, окрім сім’ї та роботи, є щось важливе та цікаве в житті, які з добром ідуть до цього світу”.

Отже, Дарка закінчила коломийський університет і пішла працювати вчителем: більш, ніж 35 років викладала біологію у школі та працювала на станції юних натуралістів. Не забарилося і особисте щастя: Дарія вийшла заміж, згодом з’явилися діти. Однак часу і на роботу, і на родину, і на улюблене чи не з самого дитинства заняття – приготування вигадливих наїдків за традиційними галицькими рецептами – завжди вистачало. „Жінка повинна в усьому бути першою, – казала зірка кулінарії, – дома, на роботі, тому що все тримається саме на ній. Але удвічі щасливішою буде та, кому пощастить з чоловіком”. Забігаючи наперед, скажемо, що з чоловіком, філологом за освітою, Дарія Цвек прожила 47 років. Як згадують численні друзі родини, він був чутливим та розсудливим, понад усе цінував сім’ю.

Пропонуємо до вашої уваги книгу святкових рецептів знаменитої кулінарки Дарії Цвєк – “На добрий вечор”, яка находиться на сторінціУкраїнська культура” – (Українська кухня)