ПАМ'ЯТАЙ ПРО ГОЛОДОМОР!

28 листопада 2015 року Полтавський осередок ПС та реферантурний підрозділ ВО “Тризуб” ім. С. Бандери “Жіноча Січ” провели невеликий флешмоб до Дня пам’яті жертво Голодомору.

“Голодомор 1932-1933 років – це акт геноциду українського народу, що був навмисно створений Москвою. Для доказу такого твердження можна навести безліч незаперечних фактів. Наведемо один з них: 6-го липня 1932року на нарадах третьої конференції КП(б)У в Харкові голова уряду СРСР Молотов і Каганович, другий секретар і член Політбюро ЦК ВКП(б), у своїх промовах категорично заявили, що “нема і не буде жодних концесій Україні. Плани хлібозаготівель і колективізація будь-якою ціною мусять бути виконанні”. У той час в Україні і особливо на її Лівобережній частині вже вимирали цілі села, а награбоване насильними хлібозаготівлями зерно в селах вивозилось у 1932-1933рр. за кордон і продавалось за безцінь, щоб за державну валюту купувати техніку, а одночасно й дурити світ, що голоду в Україні немає. Лише в 1933році кількість задушених голодом перевищує загальну кількість жертв Першої світової війни.”

Ці рядки ви можете прочитати у основних відомостях Вікіпедії, але мало хто знає, що Полтавщина, яка на той час входила до складу Харківської області, входила до особливого переліку, так званої “чорної дошки”, як район, що навмисне та особливо ганебно завалив хлібозаготівлю. За час примусової колективізації 1929-1930 років з 307 товариств сільськогосподарської кооперації на Полтавщині залишилося менше 50. Одні були ліквідовані шляхом продажу майна з торгів за невиконання плану зернозаготівлі, інші ліквідувалися за несплату завеликих податків чи несанкціонованого забою сільськогосподарських тварин, але більшість через те, що були занесені до списків “розкуркулення”. Також було розпродано більше 2500 мілких сільських господарств (дворів) тільки за те, що вони ніби не виконали постанову селищних зборів про здачу зерна. І все це не дивлячись на те, що Полтавський округ щорічно здавав більше 44млн. тон зерна.

Декілька архівних фактів:

В 1932 році 10 лютого, один, мало кому відомий вчитель з села Мачухи, Іван Казимирович Шашкевич написав листа до Г.І.Петровського з думкою про штучний голод: “Ах! Страшно, страшно на пытке умирать!!! Пытка – это есть страшный голод, сделанный искусственно отобранием хлеба и всех сортов овощей. Голод от природы вызывает сокрушение, скорбь в сердцах людей, ведёт к милосердию, к добрым делам на пользу ближнего, чтобы угодить божеству. А голод искусственный вызывает в людях злобу, ненависть, жадность, недоверие, хитрость, обман и много другого дурного, и я не ошибусь, если скажу, что кто посоветовал голод сделать, тот не друг большевицкой власти”.

Зі спогадів Харити Євгенії Андріянівни яка народилася 1918 року в селі Куст-Кущі Кобеляцького району: “Тоді я вже йшла до школи не снідавши. На великій перерві вибігали на подвір’я, навперейми виривали з землі грицики, корінці відривали й шамали. А з молочаю були їстівні листки і стовбур... Коло сільради бачимо, що якісь два міліціонери йдуть немісцеві й підвода. На підводі мати з дочкою гризуть кормовий буряк, поруч них велика полив'яна макітра відер на троє, шматки тіла з неї виглядають...У цій сім’ї помер батько, його сховали під ліжком, поки й не з’їли. Потім дітей двох менших з'їли, а третього не встигли, бо сусіди заявили в міліцію'”.

Скільки всього людей забрав голодомор на Полтавщині, сказати важко. Справа в тім, що відомості про демографічні наслідки голодомору на протязі десятиліть радянська влада оберігала як найважливішу державну таємницю. Ще в 1934-1935рр. всі документи про облік померлих у час голодомору 1932-1933рр. були вилучені з органів РАЦС та сільрад співробітниками НКВС і назавжди зникли.

На час перепису 1926р. на території, яка пізніше увійшла до складу Полтавської області, проживало приблизно 2млн.644тис. чол., а за даними перепису 1939р. в області налічувалося приблизно 2млн.230тис. чол. Тобто, за 12 років, які пройшли між двома демографічними переписами, кількість мешканців Полтавщини не тільки не зросла, а навпаки, скоротилася приблизно на 414тис. чол., або на 15,7%.

Пам'ятаймо про Голодомор!

Інформаційний центр Полтавщина